Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG)

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa 2016/17

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to projekt skierowany do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. SIGG to największy ogólnopolski projekt mający na celu zainteresowanie uczniów zasadami funkcjonowania rynków kapitałowych, giełdy, inwestowania oraz oszczędzania długoterminowego. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację im. Lesława A. Pagi oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
– Giełda Papierów Wartościowych co roku mocno angażuje się we współpracę przy Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej. Za pomocą tego projektu rozwiewamy mity, że giełda jest miejscem dostępnym tylko dla osób ponadprzeciętnie zarabiających i zawodowo zajmujących się finansami. Tymczasem dzięki niej każdy może dziś korzystać z szerokiej oferty nowoczesnych produktów finansowych. SIGG to najlepszy sposób, aby zapoznać młodych ludzi z tymi możliwościami, a przy tym pokazać im, jak dokonywać właściwych wyborów i jak stać się świadomym inwestorem. Dbamy o to, aby uczestnicy SIGG podążali za zmianami na rynku i dlatego co roku aktualizujemy projekt, między innymi wzbogacając go o nowe instrumenty finansowe. Nowością w tegorocznej grze będą ETF-y, odzwierciedlające zachowanie indeksów renomowanych giełd światowych. Dzięki nim uczestnicy SIGG nie tylko poznają kolejny instrument, ale także będą mogli zdywersyfikować swoje portfele – powiedziała prof. Małgorzata Zaleska, Prezes Zarządu GPW.
– Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to najpopularniejszy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych program edukacyjny wprowadzający w tajniki rynku kapitałowego i giełdy. Dowodem na to jest liczba uczestników – dotychczas było to ponad 200 tysięcy uczniów z całej Polski. Liczę, że tegoroczna edycja SIGG będzie cieszyła się takim samym zainteresowaniem jak poprzednie. Tym bardziej, że jej formuła – połączenie gry z równolegle odbywającym się kursem e-learningowym – jest unikatowa w skali kraju. Dodatkowym walorem projektu jest fakt, że biorą w nim udział zespoły uczniów pod nadzorem nauczycieli-koordynatorów. SIGG uczy młodych ludzi wspólnego podejmowania decyzji i pracy w grupie. Projekt jest doskonałym uzupełnieniem szkolnej podstawy programowej, o czym przekonało się już duże grono nauczycieli – mówi Ewa Paga, Prezes Fundacji im. Lesława A. Pagi.

W rozgrywkach SIGG biorą udział zespoły liczące od 2 do 4 osób. Uczestnicy otrzymują do dyspozycji wirtualne 20 tys. zł oraz dostęp do notowań giełdowych. Swoje „środki” mogą inwestować w akcje spółek wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40, a także w kontrakty terminowe i ETF-y. Uczestnicy SIGG poszerzają także swoją wiedzę na temat instrumentów giełdowych, uczestnicząc w kursie e-learningowym. Wygrywają zespoły, które uzyskają najwyższą stopę zwrotu z inwestycji. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Harmonogram projektu w roku szkolnym 2016/2017
26 września – 7 października 2016 – gra testowa
10 października 2016 r. – 15 stycznia 2017 r. – gra podstawowa i kurs e-learningowy
15 stycznia 2017 r. – ogólnopolska klasówka online z inwestowania
1–31 marca 2016 r. – dogrywka

Patroni Honorowi: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Finansów. Partnerami projektu są: Narodowy Bank Polski oraz Fundacja BZ WBK. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Szczegółowych informacji udziela Hanna Jasek.

Opis Projektu

Projekt Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego: Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG) i kurs e-learningowy poświęcony finansom i giełdzie. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa od praktycznej strony uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie, analizowania sytuacji na rynkach, podejmowania decyzji i pracy w grupie. Uczestnikami Kursu sigg.edu.pl mogą być wszystkie osoby, które zarejestrowały się do SIGG, niezależnie od udziału w Grze. Korzystają oni ze specjalnego kursu terminologii finansowo-giełdowej w języku angielskim, a także forów tematycznych i czatu. W roku szkolnym 2012/2013 przystąpiło do projektu 210 uczniów ZSZ nr 1.

sigg2016naotwarcie.jpg88.25 KB